شورای گفتگو اتاق بازرگانی سمنان

07 آذر, 1399

حقوق گمرکی ماشین‌های خط تولید در بخش معدن

در هفتاد و سومین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، موضوع واردات و محاسبه حقوق گمرکی ماشین‌های حمل و نقل در بخش معدن

محدودیت های اخیر ثبت سفارش کالا جهت واردات و همچنین پیشنهاد اصلاح نحوه محاسبه کارمزد خدمات استاندارد در هنگام واردات کالا موردبررسی قرار گرفت.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، در ابتدای این نشست، پیرو جلسه قبل شورای گفتگو درباره صادرات به کشورهای آسیای مرکزی گفت: در نیمه دوم فروردین‌ماه سال آتی قرار است سفرای ایران در آسیای مرکزی و سفرای کشورهای آسیای مرکزی در ایران جلسه‌ مشترکی را در تهران برگزار کنند. در این خصوص یک گروه کارشناسی برای بررسی مشکلات به این کشورها اعزام خواهد شد که پس از بررسی مشکلات و مسائل، جلسه‌ شورای گفت‌وگو بر همین مبنا تشکیل و تصمیمات لازم اتخاذ خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به اقدامات گمرک ایران گفت: بر اساس اعلام دفتر مطالعات و تحقیقات آسیا و اقیانوسیه از سازمان جهانی گمرک، گمرک ایران در مبارزه با مواد مخدر به‌عنوان ردیف اول دنیا انتخاب‌شده و در مورد مبارزه با قاچاق، کشور ژاپن در جایگاه اول و گمرک ایران در جایگاه دوم قرارگرفته است که این مسئله جای تقدیر دارد.

مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصاد و دارایی با اعلام خبر توافق بانکی با روسیه، از ایجاد خط اعتباری از طریق سه بانک روسی به سرپرستی اگزیم بانک سخن گفت و آن را تقویت‌کننده ارتباطات تجاری با روس‌ها دانست.

وی افزود: طبق توافق با روسیه، خط تهاتری را ایجاد می‌کنیم که قابلیت استفاده برای خرید را فراهم می‌کند.

محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن بیان تعامل با کشورهای آفریقایی برای توسعه روابط از نیاز کشور به برخورداری از شرکت‌های صادراتی سخن گفت.

وی بیان کرد: چه در حوزه جغرافیایی ایران و چه در مورد صادرات برخی کالاها به مناطق دیگر جهان، دچار عدم برخورداری از شرکت‌های صادراتی متوسط و بزرگ هستیم که لازم است با مشارکت بخش خصوصی برای حل این مشکل برنامه‌ریزی و اقدام کنیم.

شریعتمداری با اشاره به برخی مشکلات تجاری در کشور گفت: ما معتقد به ثبات در مقررات و پیش‌آگهی و ابلاغ قوانین هستیم. تصمیم‌گیری‌هایی که بعضاً صورت می‌گیرد به تاکتیک‌های دولت در موارد خاص برمی‌گردد.

وی اضافه کرد: اگر برخی وقت ها حوادثی اتفاق می افتد که خوشایند بخش خصوصی نیست، به مصالحی بر می گردد که دولت برخی مواقع پیش می گیرد و نمونه آن حمایت از تولید داخلی و صادرات با وضع مقررات جدید است.

شریعتمداری گفت: البته علت این امر هم مدیریت منابع ارزی کشور بود و وزارت صنعت مکلف شده بود که پیشنهادهایی را ارائه کند که در کوتاه مدت منجر به تصمیم گیری برای تعرفه واردات شد، اما در بلند مدت همان روال طبیعی برای سود بازرگانی مدنظر است که هرچقدر این رویه ثابت بماند به نفع تولید و صادرات است.

وی گفت: پیشنهاد ما این است که اتاق بازرگانی در جلسات وضع تعرفه ها و کاهش تعرفه ها درباره مواد اولیه واسطه ای و مواد مورد نیاز برای تولید حضور داشته باشد که این به نفع تولید است.

وزیر صنعت ادامه داد: ما به دنبال ثبات در زمینه تعرفه کالاهای وارداتی هستیم. با توجه به اینکه بخش خصوصی از نبود ثبات در وضع تعرفه ها گله مند است، پیشنهاد کرده‌ایم وضع تعرفه یا همان سود بازرگانی به مدت پنج سال و یا حداقل دو سال از ثبات برخوردار باشد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در چهارشنبه, 20 دی 1396 ساعت 07:33

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تماس با ما

سمنان - بلوار 17 شهریور خیابان میرزا کوچک خان جنگلی

اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان سمنان

کدپستی : 3519743515

تلفن :6 الی 33464002-023

نمابر : 33464500-023

info[at]seccima.ir

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

کليه حقوق اين سايت برای اتاق بازرگانی و صنایع و معادن وکشاورزی سمنان محفوظ می باشد.

طراحی و توسعه : شرکت مهرارقام رایانه